ET / RU / EN

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONIETTEVÕTETE LIIT

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONI- ETTEVÕTETE LIIT

EKEL

Aasta Ehitusprojekt 2016 konkursil osaleb 13 ehitist, tehes selleaastase võistluse läbi aegade osavõturohkeimaks. EKELi tegevjuht Kalle Karroni sõnul on 2016. aastal valminud tavapärasest rohkem pilkupüüdva välisilme ning keerukamate insenertehniliste lahendustega hooneid ja rajatisi.

Kõik kandidaadiks esitatud objektid on silmatorkavalt eriilmelised, realiseerides inseneride ning arhitektide innovaatilised lahendused ja loomingulisuse ning väärivad igati tunnustamist. Vastavalt konkursi tingimustele peavad esitatud tööd olema valmis ehitatud, hoonel peab olema väljastatud kasutusluba ja objekt tellijale üle antud. Seega on kõik objektid linna- ja looduskeskkonnas juba oma koha leidnud ning avalikkusele teada ja näha. Esindatud on nii suuremahulised ja võimsad ehitised, kui ka väikesed ja nutikad. Lisaks keerukatele insenertehnilistele lahendustele on kõiki ehitusprojekte ühendavateks märksõnadeks energiatõhusus, innovaatilisus ja keskkonnast hoolimine.

Nii on Raadil valminud Eesti Rahva Muuseumi hoone konstruktiivsete ja tehnosüsteemide sobilike lahenduste leidmine nõudnud projekteerijate väga head omavahelist koostööd ning kõrget professionaalsust. Samuti on Hilton Tallinn Park hotelli kõrged tehnilised ja kvaliteedinõuded ning keerukas arhitektuur esitanud insenerosade projekteerijatele suuri väljakutseid. Tartu kesklinna rajatud Kvartali keskuse puhul on tegemist keerulise projektiga, kus tuli lahendada palju erinevaid funktsioone ühes hoones, pidades silmas ka sobitumist ajaloolise linnakeskkonnaga. Samuti oli keeruline hotelli Lydia kavandamise protsess, kus lisaks erinevate hoonefunktsioonide lahendamisele tuli arvestada muinsuskaitse piirangutega.

Energiasäästu saavutamise heaks näiteks on Põlva Riigigümnaasiumi hoone, mille puhul on tegemist esimese liginullenergiahoone koolimajaga Eestis. Tallinnas asuva Exploreri ärihoone on aga kavandatud jälgides rangeid LEED Platinum sertifikaadile vastavaid keskkonnasäästlikkuse nõudeid.

Tellija kõrgeid nõudmisi tuli arvestada ka tulevikku suunatud kontseptsiooniga Karl-Storzi tehasehoones, kus on rakendatud kaasaegseid ja innovaatilisi lahendusi nii tootmisprotsessi osas, kui ka planeerimisel. Samuti keeruka insenertehnilise ülesandega oli tegemist Paljassaare alajaama projekteerimisel, kus uus alajaam tuli siduda osaliselt amortiseerunud seadmete ja süsteemidega.

Lisaks uutele nullist kavandatud ehitistele on konkursile laekunud tööde hulgas ka ajaloolisi hooneid, mis asjatundlikult renoveeritud. Nii valmis Rotermanni viljaelevaatori keerukas rekonstrueerimisprojekt, taaselustades sajandivanuse hoone. Samuti on Kultuurikatla hoone puhul projekteeritud vana katlamaja varemetest unikaalne sündmusmaja, kus oskuslikult säilitatud ja eksponeeritud vana ning väärtuslik.

Vahelduseks suurtele büroo-, tootmis ja teenindushoonetele osalevad konkursil omapärased, erilist läbimõtlemist nõudnud ning arhitektuurselt ja insenertehniliselt märkimisväärse leidlikkusega lahendatud väikemajad, mis sobituvad nii linnakeskkonda kui ka mägijärve kaljusele kaldale.Siinkohal on heaks näiteks Skåpet matkahütid, olles Norra matkamajade mõttes uus generatsioon. Või siis KODA väikeelamu, mis ühendab väikses kestas kvaliteedi, läbimõelduse ja innovaatiivsuse. Samuti on omapärase väikevormina konkursil esindatud Rõuge Ööbikuoru vaatetorn.

2016. aasta ehitusprojekti tiitlile kandideerivad:

1. Eesti Rahva Muuseum
2. Hilton Tallinn Park Hotel
3. Hotell Lydia Tartus
4. Karl Storz Video Endoscopy tootmis-, teenindus- ja büroohoone
5. KODA
6. Kvartali Keskus Tartus
7. Paljassaare alajaama renoveerimine
8. Põlva Riigigümnaasium
9. Rotermanni Elevaator
10. Rõuge Ööbikuoru vaatetorn
11. Skåpet matkahütid Norras
12. Tallinna Kultuurikatel
13. Ärihoone Explorer

Eesti Rahva Muuseumi hoone
Eesti Rahva Muuseumi hoone
Põlva Riigigümnaasium
Põlva Riigigümnaasium
Skapet matkahütid_foto Tõnu Tunnel
Skapet matkahütid foto Tõnu Tunnel
Paljassaare alajaam_foto Tiit Veermäe
Paljassaare alajaam foto Tiit Veermäe
Hilton Tallinn_foto Tiit Veermäe
Hilton Tallinn foto Tiit Veermäe
KODA
KODA
Hotell Lydia
Hotell Lydia
Karl Storz Video Endoscopy tootmis, teenindus ja büroohoone
Karl-Storz
Kvartal Tartus_foto Kaido Haagen
Kvartal Tartus foto Kaido Haagen
Rotermanni Elevaator_foto Tõnu Tunnel
Rotermanni Elevaator foto Tõnu Tunnel
Rõuge Ööbikuoru vaatetorn
Rõuge Ööbikuoru vaatetorn
Tallinna Kultuurikatel
Tallinna Kultuurikatel
Ärihoone Explorer
Ärihoone Explorer


Konkursi võitja valimine toimub kahes etapis. Esmalt teeb EKELi juhatuse liikmetest koosnev žürii kandidaatide hulgast eelvaliku, esitades 5 nominenti hindamiseks ning võitja väljaselgitamiseks EKELi liikmetele. Igal liikmesettevõttel on üks hääl. Hinnatakse projekti terviklikkust, esteetilist sobivust ümbritsevasse keskkonda, funktsionaalsust, ökonoomsust, objekti projekteerimise professionaalsust, kvaliteeti ja innovaatilisust. Tunnustatakse peaprojekteerijat ja äramärkimist leiab kogu projekteerimismeeskond.

Võitja kuulutatakse välja Eesti Ehitusinseneride Liiduga ühiselt korraldataval pidulikul galal 26.jaanuaril, kus lisaks Aasta Ehitusprojektile tehakse teatavaks kaAasta Ehitusinsener 2016.

Lisainfo:
Kalle Karron
Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu tegevjuht
Tel, 50 543 81, 660 4795
e-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.