ET / RU / EN

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONIETTEVÕTETE LIIT

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONI- ETTEVÕTETE LIIT

EKEL

Rahvusvahelise insenerkonsultantide ühenduse FIDIC korraldatud aastakonverentsi teema oli seekord mobiilsus ning targad infrastruktuurid. 10.-11.septembril toimunud konverentsil osalesid EKEL juhatuse liikmed Maidu Saar ja Johann-Aksel Tarbe ning tegevjuht Kalle Karron.

Ligi viissada ehituskonsultanti üle kogu maailma arutasid ehitus- ja projekteerimisektori väljakutsete üle. Konverentsil küsiti, mis seisus on maailma ehitussektor ning millised on sektori peamised probleemid?

Ehitussektori tootlikkus on jätkuvalt madal. On küll häid näiteid, eesotsas selliste riikidega nagu Norra, Inglismaa, Taani, Saksamaa ja Holland, kuid arenguruumi on väga palju. Nii mõnedki ettekanded tõid välja, et ehitussektor on digitaliseerimise võimaluste kasutamise osas väga tagasihoidlik. Näiteks McKinsey & Co partner Dr Gernot Strube, et kes uurib ehitustööstuse digitaliseerimise perspektiivi ja 5D BIM-tehnoloogia rakendusvõimalusi, kinnitas oma ettekandes, et läbi digitaliseerimise on kokkuhoiu potentsiaal 20-45%. Võtmekoht on protsesside juhtimises. Tootlikkuse kasvuks vajalik digitehnoloogia olemas, et tööd nii ehitusplatsil kui kontoris optimeerida (näiteks 4D ja 5D BIM integreeritud platvormid, virtuaalreaalsus, 3D printimine, autonoomsed sõidukid, droonidel põhinev tehnoloogia maa-ala skaneerimiseks, masinlugemine jne.)

Tööjõupuudus on kasvavas trendis. Tehnoloogiliste lahenduste laialdane kasutuselevõtt ehitussektoris on siinkohal võtmetähtsusega, kui me tahame rajada arhitektide ja inseneride poolt loodud omanäolisi ehitisi ning mitte piirduda tüüplahendustega. Tööjõupuuduse illustreerimiseks toodi Saksamaa näide, kus riiklikus eelarves olevate ehitusinvesteeringute elluviimiseks on vaja täiendavalt 130 tuhat ehitussektori töötajat. Lisaks on möödapääsmatu investeerida noortesse talentidesse. FIDIC panustab omalt poolt noorte spetsialistide programmi, mis tegutseb juba aastaid, toetades ja motiveerides noori ehitusinsenere.

Avalikul sektoril on oluline roll. Tähtaegadest kinnipidava projektiteostuse ja samuti ka innovatsiooni rakendamise osas on tellijal rõhutatult oluline roll. Paljude ehitusprojektide tellijatena ja rahastajatena on omavalitsused parimate lahenduste saavutamisel unikaalses positsioonis ning saavad omalt poolt traditsiooniliselt aeglaselt arenevas ehitussektoris innovatsiooni julgustada.

Targad tulevikulinnad on globaalne trend. Juhtival positsioonil on Singapur, Abu Dhabi, San Francisco, Amsterdam, Boston, Seattle, Shenzhen, Soul, New York ja Shanghai. Konverents esitas küsimuse, milline on uue tehnoloogia ja digitaliseerimise kasvavate suundumuste mõju riikide ja eeskätt linnade arengule? Samuti arutleti, kas ehituskonsultandid ja insenerid on valmis kasutama neid piiramatuid võimalusi, mida pakub meile olukord, kus miljardid inimesed on ühendatud mobiilseadmetega, mil on arvestatav töötlemisvõimsus, salvestusmaht ning mis tagab piiramatu juurdepääsu infole.

Konverentsil toodi välja ehituse kolm megatrendi:
  • Linnastumine – linnades elavate inimeste arv suureneb
  • Energia/jätkusuutlikkus – energiaefektiivsed lahendused on vajalikud
  • Digitaliseerimine – kasutamata potentsiaal ehituses
Lisaks käsitlesid ettekanded teemasid nagu avatud andmete kasutamine linnade arendamisel, küberturvalisus, inseneritegevuse kindlustamine, ehitusprojektide rahastamine, naised insenerimaalilmas jne. Konverentsi galaõhtul anti välja auhindu parimatele ehitusinseneridele ja ehitusprojektile.

FIDIC president Alain Bentéjac rõhutas oma kõnes, et paljude maailma väljakutsete praktilised lahendused on üsna sageli ehitusinseneride käes. FIDIC koos oma 100 liikmesriigis tegutsevate piirkondlike erialaliitudega püüab jätkuvalt olla sektorile toeks, et  uued tehnoloogilised lahendused aitaksid lisaväärtust luua.

Olulised faktid:
EKEL on ülemaailmse projekteerijaid-ehituskonsultante ühendava organisatsiooni FIDIC täieõiguslik liige alates 31.08.1995.a.

FIDIC on tegutsenud 105 aastat, liitu kuulub 100 liikmesriiki, ühendades 1,1 miljonit ehituskonsultanti.

Parima ehitusprojekti auhinna “FIDIC AWARDS 2018” nominente näeb siin:
http://fidic.org/about-fidic/fidic-awards/fidic-awards-2018/fidic-2018-awards-shortlisted-projects


Lisainfo:
Kalle Karron
EKEL tegevjuht
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

berlingala

Fotol: Johann-Aksel Tarbe, Kalle Karron, Jennifer Ojakovo, Maidu Saar